Zelenszkij biztos benne, hogy hamarabb véget ér a háború Trump alatt
Az ukrán elnök konstruktívnak nevezte a telefonbeszélgetését a megválasztott elnökkel. Személyesen azonban csak Trump beiktatása után találkozhatnak.
Az ukrán elnök konstruktívnak nevezte a telefonbeszélgetését a megválasztott elnökkel. Személyesen azonban csak Trump beiktatása után találkozhatnak.
Ukrán szakértők szerint fél éven belül elkészülhetne az ukrán atomfegyver és hozzá a ballisztikus rakéta, ha leállnának az amerikai támogatások. Kaiser Ferenc biztonságpolitikai szakértő a HVG-nek azt mondta, ez kommunikációs blöff lehet, mert ha Kijev nukleáris programba kezd, azzal az összes támogatását elveszítené, Moszkvát pedig nem rázná meg.
Sajnos az nem derült ki, hogy miről is beszélgettek így hármasban.
Az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója áll a nemzetközi sajtó fókuszában. Erről ír többek közt a Die Welt, a Der Standard, a Politico, a Washington Post és a New York Times. A beszámolók kiemelik, hogy a tanácskozáson részt vett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, valamint hogy Orbán Viktor nem győzte hangsúlyozni, mennyire üdvösnek tartja Donald Trump választási győzelmét. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
„Együtt megállíthatjuk Oroszország háborúját, és válaszolhatunk új kihívásokra is” – mondta az ukrán elnök a Puskás Arénában, aki szerint Budapest emlékszik a szovjet bombákra. Zelenszkij beszédét lekeverte a közmédia, de az X-en közzétette, amit mondott.
Két mozdonnyal közlekedett az ukrán elnököt szállító szerelvény, hogy gond nélkül és pontosan befusson a Keletibe.
Orbán beszéde nyilvános volt, Zelenszkijé nem, így csak annyi hallatszott, ahogy Orbán jelzi az ukrán elnöknek, hogy övé a terep.
Volodimir Zelenszkij beszédét nem mutatja a közmédia, sőt, a helyszínen sem nyilvános, miről beszél az ukrán elnök. Az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójára több mint 40 állam-és kormányfő érkezett Budapestre.
Az ukrán elnök is részt vesz az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján.
Ukrajna kinevezésére váró magyarországi nagykövete nem is fűzött hozzá semmit a megválasztott elnök szavaihoz.
Az ukrán elnök továbbra is számít az Egyesült Államok támogatására.
Mérsékletre és higgadtságra inti az amerikaiakat a Washington Post vezércikke. A Financial Times a két elnökjelölt világpolitikai víziói közti különbségeket elemzi. Akárki is nyer ma Amerikában, Vlagyimir Putyin utána is tényező marad, írja a Times. A Guardian szerint a Nyugat adjon szabad kezet Volodimir Zelenszkijnek, miután Észak-Korea is beszállt az ukrajnai háborúban. A moldovai választást tárgyalja a Bloomberg és a Süddeutsche Zeitung. A Der Standard Herbert császárnak nevezi Herbert Kicklt.
Az Egyesült Államok is körülbelül ennyire becsüli a létszámukat.
A katonák már felsorakoztak, de Amerika csak néz, Nagy-Britannia csak néz, Németország csak néz – mondta az ukrán elnök.
Az ukrán elnök szerint egyszerűen jogilag nincs arra lehetősége Ukrajnának, hogy legitim területeiről mondjon le.
Augusztusban már közel volt a megegyezés, akkor végül az ukránok kurszki offenzívája miatt akadtak el a tárgyalások.
Észak-Korea vélhetően nem száll be hivatalosan az orosz-ukrán háborúba, de minden jel arra utal, hogy Kim Dzsongun az ország történetében először tényleg katonákkal segíti szövetségesét. Több mint tízezer észak-koreai katonát vethetnek be Ukrajnában, ami nem tűnik soknak, de mégis nagy segítség lehet Vlagyimir Putyin számára.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elítélte az „orosz gyilkosokat”.
Észak-Korea nem erősítette meg, hogy katonákat küldött volna Oroszországba, de már arról beszél a külügyminiszter helyettese, hogy ezzel nem lenne semmi baj.
Bár az ukrán parlament megszavazta, Zelenszkij hónapok óta nem hagyta jóvá az erről szóló törvényt. A BBC Ukraine értesülései szerint nem is fogja.